Wysoka temperatura może zakłócić pracę organizmu – potrafi negatywnie wpłynąć na pracę:

Nasz organizm potrafi się bronić sam przed tymi zakłóceniami, uruchamiając termoregulatory zapobiegające przegrzaniu Ciepło powoduje, że  rozszerzają się naczynka krwionośne w skórze, co przyspiesza krążenie krwi. W miarę wzrostu temperatury otoczenia, pobudzane są gruczoły potowe naszego organizmu do wzmożonego wydzielania potu, który parując schładza nasz organizm.

Zauważ!

 Razem z potem, usuwasz z organizmu:

Dlatego podczas upałów, bez względu na to czy masz pragnienie, czy nie, pij co najmniej od 2 do 3 litrów płynów dziennie (wody, soki, herbatki ziołowe czy owocowe, jedz surowe warzywa i owoce, bo to one dostarczają nam płynów, o zbliżonych właściwościach do płynów ustrojowych oraz niezbędnych minerałów).

Unikaj tłustych posiłków oraz fast-food-ów ponieważ zaburzą gospodarkę wodną organizmu. Wprowadź sałatki warzywne, np. z dodatkiem kurczaka czy indyka.

 

 

 

Przeczytaj również art. pt. Wodę należy jeść nie tylko pić

Zapamiętaj!

Zadbaj nie tylko o siebie, ale także o dzieci i seniorów, którzy mogą  nie odczuwać pragnienia.Ogranicz w tym czasie: kawę, herbatę, alkohol, ciemne napoje gazowane, bo działają moczopędnie, wypłukując minerały z organizmu lub ograniczają przyswajanie ich.

 

 

 

 

Niedostateczne nawodnienie organizmu może doprowadzić do kłopotów z w/w układami, a tym samym do przegrzania organizmu tj. udaru słonecznego.

Zwróć uwagę!

upały najgorzej znoszą dzieci, osoby starsze, nadużywający alkohol oraz osoby z nadwagą, chorobami przewlekłymi – zażywający leki moczopędne.

Co zrobić by przetrwać upały?

Jaka woda jest najlepsza znajdziesz tutaj link do raportu…..

Zapamiętaj! Nawadniasz organizm  małymi łykami, a nie jednorazowym wypiciem np. 1litra płynu.

 

 

 

 

Nie schładzaj organizmu poprzez:

W ten sposób nie schłodzisz organizmu, wprost przeciwnie podwyższysz temperaturę ciała.

Możesz doprowadzić do szoku termicznego. 

Pamiętaj również o zaaklimatyzowaniu się w przypadku wyjazdów na urlop, przyzwyczaj swój organizm do wysokich temperatur i ostrego słońca.

 

14.06.2019r

Autor: Krystyna Krutewicz

        7team4you

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *